1. Refraktométeres, közismertebb nevén, gépi, computeres mérés, ezzel mérjük a keratometriát, azaz a görbület is, ami a kontaktlencse illesztéshez is szükséges. Ez csupán egy előzetes tájékozódás, nem írunk ez alapján szemüveget. A valódi vizsgálat ezután kezdődik.
2. Ezután jön a beszélgetős rész, azaz a részletes anamnézis felvétel. Nagyon sokat kérdezünk, de nem azért mert megszállottan mélyinterjút szeretnénk készíteni minden egyes vásárlóval, hanem mert ezekre a kérdésekre adott válaszaitok befolyásolják a korrekciót. Onnan indulunk, hogy miért kéred a vizsgálatot, van-e panaszod, milyen általános és szemészeti betegségeid voltak, milyen gyakran fáj a fejed, milyen munkakörben dolgozol, milyen monitorokat nézel, milyen távolságból, és főleg mennyit…és ez csak a töredéke a ténylegesen feltett kérdéseknek. 🙂
3. Ezután megvizsgáljuk a szemmozgásokat. Ilyenkor a a szemmozgató izmok működéséről tájékozódunk, illetve a konvergenciáról, ami olvasáskor áll fent. Egy tollat kell a szemeddel követni 9 irányban a fej mozgatása nélkül.
4. Ezen a ponton kapod meg a próbakeretet és állítjuk be a pupillatávolságot, majd megnézzük mennyit látsz távolra jobb majd bal szemmel külön-külön. Akkor is megnézzük, ha azt állítod, hogy távolra jól látsz és csak közelre van panaszod. Érhetik meglepetések az embert. 🙂
5. Ha szemüveges vagy, akkor a meglévő szemüveged dioptriájával nézzük meg külön-külön, majd két szemmel egyszerre a távolra látást. Ezt követően az olvasást is ellenőrizzük. A kapott eredményhez képest kezdjük el a megfelelő korrekciót, akár távolra vagy közelre van rá szükség. A vizsgálat közben folyamatosan kommunikálunk veled, hiszen a visszajelzésekből tudjuk, hogy melyik korrekció lesz a megfelelő. Közben különböző teszteket végzünk, mellyel visszaellenőrizzük a folyamatot.
6. Ha megtaláltuk a megfelelő korrekciót távolra, fontos, hogy járjál egyet benne, hogy úgy is komfortos-e, hiszen nem egy szobában ülve használod majd. Mivel mi nem egy bevásárlóközpontban vagyunk, kizárólag mesterséges fényben, lehetőség van akár az udvaron, természtes fénynél is tenni egy próbát. Ha közeli korrekcióra kerül a sor, fontos a munkatávolság és a kényelmes olvasó távolság beállítása, mert a szemüveg csak akkor lesz pontos, ha ezeket a szabályokat betartjuk.
7. Következő lépés a szemnyomás mérés. Ilyenkor egy gép levegőt fúj a szemre, így kapjuk meg a szemnyomás mértékét a szemben (hgmm-ben). Ez egy szűrés, ezért ha esetlegesen a normál értéknél nagyobbat kapunk, azt ki kell vizsgálni szemészeten.
8. Réslámpás vizsgálat: itt a szem elülső szegmentumát vizsgáljuk: szemszárazságot, a kötőhártya, szaruhártya, szemlencse elváltozásait. Ha kontaktlencsét szeretnél, itt dől el, hogy alkalmas vagy-e rá. Egy speciális nagyító lencse (Volk) segítségével a szemfenéki képletek állapotáról tájékozódunk, és ha bármi problémára utaló jelet tapasztalunk, a kéthetente nálunk is rendelő szemész szakorvosunkhoz irányítunk tovább.
9. Végezetül, mivel optikánkban az optometrista kolléga egyben látszerész is, javaslatot tesz a megfelelő szemüveglencsére, mellyel a fénytörési hibáid ellenére is élesen látsz majd, és megszűnnek a látással, pontosabban a nem-látással kapcsolatos kellemetlenségeid a mindennapok során. Az információk átkerülnek látszerész kollégánkhoz, aki a személyre szabott vizsgálat után, segít neked kiválasztani a számodra tökéletes keretet és lencsét.